Jump to content
Linguaholic

Recommended Posts

Are you spending a lot of time teaching your kids spelling? Have you misspelled words in professional emails? Quick test, which of the following is correct: accomodate or accommodate? If your answer is yes to any of the questions, then this is the game for you!

*FEATURES*
1. Around 1200 words Library (Chinese Translation Provided)
The words are suitable for kids aged 4 to 8 years old. They can learn based on their pace and age. Thus, it is very efficient for home based learning especially this moment. Another 1200 words for kids aged 9 to 12 will be available soon.

2. Customisable Spelling List
Create your own spelling list with words that you want to learn. You only have to key in all the words that you want your kids to learn in the spelling list. Then, your kids are ready to learn on their own!

3. 300 Commonly Misspelled Words (With Chinese Translation Provided)
Improve your spelling with these 300 commonly misspelled words. These words are commonly used in daily communication. Complete this 300 commonly misspelled words feature to avoid any awkward misspelled words in professional context or daily communication in future.

4. Accurate Pronunciation
Improve your communication by learning to pronounce words accurately. With a slow motion reading speed in the game, you will be able to learn perfect pronunciation.

5. Funny And Cute Stickers
Collect adorable stickers for free! More stickers to come in new updates

6. It is free!

FrozenAlien Apple App Store link – https://apps.apple.com/my/app/frozenalien/id1495573343

Thank you for your time.

icon.png

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 • Similar Content

  • By Ila
   So this will be a shot in the dark. My grandparents passed away a while back, I want to get their Hebrew names tattooed on me. When I was designing the tattoo I thought it would be cool to have it in their handwriting. The issue with that is I only have their handwriting in english, does anyone know of a way to convert each of their unique handwriting to Hebrew? Or will I just have to use a font?
  • By DidiMihova
   Hello! Hello! Hello! 
   Let's study languages together! I'm providing online Japanese, Bulgarian and English lessons. 
   My name is Diana. I'm a native Bulgarian, TESOL certified, JLPT N2 in the Japanese language, and I have three years of teaching experience. 
   The most important for me in language learning is enjoying the process and having fun with the language. 
   If you are interested, you can sign up for a free trial lesson from my site. 
   https://www.didimihova.com/
    
  • By Yet Çeviri
   HUKUKİ TERCÜME NEDİR?
   Hukuki tercüme; resmi makamlara sunulmak için sevindirici, makalelerin ve kanunların hedef dile çevrilmesi sürecidir. Kişiye uygun ulaşım için kullanılmaya başlanmak için tercümeye hazırlık yapılır.
   ·         Sürücü belgesi
   ·         Ölüm ve doğum belgeleri
   ·         Vasiyetnameler
   ·         Diploma
   ·         kimlik
   ·         Pasaport
   ·         Vize evrakı
   ·         Beyanname
   ·         Mevzuatlar
   ·         Kanunlar
   ·         Göçmenlik evrakları
   ·         sözleşmeler
   ·         Vekâletnameler
   ·         Mahkeme hastanesi
   ·         İş teklifleri
   ·         Ticari yazışmalar 
   ·         Uzman teklifleri
   Hukuki tercümenin konusu olabilir.   Hukuki tercümeden avukatlar, devletler, uluslararası ve faydalanmaktadırlar. Kullanılan ilginin resmi işi olması nedeniyle en fazla özen, ve titizlik inceleme türü incelemedir.
   Diğer yandan, kendi içinde kendi içinde bir sahip olan sahip yapı birimi zorlaştırmaktadır. Latince gibi kelimelere ait kelimelerin kullanımı eski, kullanımdan uzun kullanım, kullanım için kullanımlar, kullanım için kullanılan noktalarlama işaretlerinin az, ifadelerin ve fiillerin kullanımı için çokça kullanımlarının yorumlanmasının çok geniş kapsamlı incelenmesi için kullanılır. 
   Hukuki Tercüman Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?
   Hukuki tercümanlar için, 1980'lerden sonra niyet olarak kullanmak için. Artan ticarileşmenin getirisi olarak ürünler arasında artan ticaret ve iş kampanyaları olan tercümanlara yönelik artıştır. Artan ihtiyaçla birlikte tercümanların hizmetin kapsamında farklı bir başlangıç yapılmaya başlanması. Hukuki tercümelerle yapılan basit bir kelime, kültürler arasında görülen dilden değildir. Metni çözümleyen ve çözümlenen tekrar eden metin tercümanın metne kattığı değer, tercümanın sahip olduğu özellikleri gösterilecektir. Peki başarılı bir çeviri için gazeteci tercümanın hangi imaja sahip olması gerekir?
   Kesin, net ve katı ifadelerin hakları hakkında metinlerde; cümleler edilgen yapılır ve 3. kişilere yöneliktir. Kişiden çok sayıdaki ön plana çıkarıldığı bu metindeki ögeler, biçimsel olarak farklı yerlerde. Dolayısıyla hukuki tercüman, dikkate alınması ve çevrilecek olması hedef dili ileri düzeyde bilebilir.
   Hukuki metinlerinin yapısı kendine özel bir termin vardır. Ek olarak, eski dillerden kullanılır. Bu artırma, eğitim almamış bir kişi kendi anadilindeki metinleri anlaması bile pek pek mümkün değil. Çevirmen için ise süreç daha zordur. Çünkü kaynak metinde kullanılan ifadelerin terimlerin hedef dilde bir ya da öyle. Birebir çevirinin yetersiz bu gibi hazırlık, dil bilmek tek başına sorunuz. Bir çeviri için tercüman, kaynak dilin hukuk biliminin hakim olduğu alanda yaygın olarak kullanılması hedeflenen dilin hukuk eğitimi ve uygulamalarına da hakim olmalıdır. 
   İyi bir sözlük tercüme hizmeti ; çeviriye önceden yardıma kim tarafından, ne amaçla, hangi iletmek için hazır öğreneceğini öğrenmiş. Bu ön hazırlık için önemli bir konu hakkında fikir için. Gündelik dilde aynı anlama gelen kelime, yasal terminolojide barındırabilir. Hukuki tercüman, gözde bulundurarak çeviride kullanılacağı için bağlama sadık kalarak seçer.
   Hukuki metin mahkemelerine, bürokrasi gibi kurumlara ve noter gibi resmi kuruluşlara. Dolayısıyla yanlış çevrilmesi, ağır bedeller ödemeye neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için, söz konusu terimden aynı metinleri çok tercüme olması gerekir.
   Hukuki tercümelerde kaynak kullanımı ilettiği metin ve hukuk sistemi anlamları, kullanım amaçları bir dilin kullanım şekli ve kullanım içindir. Bu ileri, hukuki tercümanın kaynak ve hedef dilin oyunlarına da vakıf olması gerekir. Çeviride parantez veya yeni bir sözcük kullanarak, kapsamlı, aslına uygun bir şekilde çevirmesi gerekir.
   Hukuki yerleştirmek için görüşme yapmak, cinsel ilişkiye girmek için önceden düşünülmesine neden olur. Hukuki metinlerde çevirinin mükemmel olması için doğru uzmanla çalışılması gerekir.
   Hukuki metinler yorumunda ve hatalıya çok müstehcendir. İyi bir hukuki tercüman açık, net ve bir dille ilgili. Dikkatli ve bir çalışma yürütür.
   Bazı hukuki metinler geniş çaplı araştırma gerektirebilir. Bu gibi durumlarda; hukuki tercüman araştırmayı ne şekilde ve nasıl yapacağını, hangi kaynaklara başvurması gerektiğini biliyor olmalıdır.
   Tercüman Bürolarının Rolü Nedir?
   Tercüman büroları, yeminli hukuki tercüme gerektiren işlerde büyük rol oynar. Hukuki tercümelerde ya noter tasdiki ya da yeminli tercüman istendiği göz önünde bulundurulduğunda; hukuki tercüme alanındaki uzman tercümanlar, tercüman büroları için olmazsa olmaz diyebiliriz. Diğer yandan, tercüman büroları sizin yerinize sizin için doğru uzmanı bulur. Süreci kolaylaştırır, gerekli olan planlama ve organizasyonu yapar.
   Yet Global 60’ın üstünde dil seçeneğiyle, size güvenilir ve kusursuz bir hizmet vermek için 2009 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Hukuki tercüme uzmanlık ve profesyonellik isteyen, detaylı ve titiz bir çalışma gerektirir. Yet Global’de kusursuz hukuki tercüme için metin, uzman tercümanlardan sonra alan ve ana dil editörleri tarafından kontrol edilir. Tercümenin eksiksiz, tutarlı, doğru, tam zamanında ve hedef ülkenin hukuk sistemine uygun teslim edildiğinden emin olunur. Hukuki metinlerde yanlış ve eksik çevirilerle karşılaşmamak için profesyoneller tarafından manuel olarak, çeviri bellek sistemleri kullanılarak tercüme edilir.
   Hukuki metinlerde elzemdir. Oysa küresel kişisel korumak için, tüm tercümanlarıyla kalacak yer yapacak. Yazılı hukuki metinlerin salonlarında yanı sıra, noterde ve adliyelerde sözlü tercüme tercümesi için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.
    
   Kaynak : https://www.tercumesirketi.com/hukuki-tercume/
    
    
  • By Engvarta
   I don’t have an Environment to speak in English – A Problem shared by almost every English learner.
   In this article we will help you with ways you can build an English speaking environment for yourself at home.
   But before we jump to a solution, let’s understand if this solution will work for you.
   There are two kinds of people :
   Who have partner or friends speaking in English around them but that environment isn’t helping them because : The people around them judge them for their mistakes and they are at a position in their career where they can’t afford to make mistakes while speaking in English. So essentially there is an environment but it’s a fear induced environment where you cannot be yourself while speaking – you cannot afford to make mistakes cause it’s your professional work environment & your reputation is at stake. Therefore, speaking proper English is important for your career
   Who come from a non English background ( e.g. from a village, studied in regional board ) They struggle to find people who can talk in English on a day to day basis – they are more excited to have conversations in English; but there is no one around them to talk in English with them and offer them guidance. These people, when they graduate and join a company there as well, have some opportunity to converse in English but then again peer pressure of getting judged for mistakes ruins their dream to speak in English.
   So what we notice here is that people speaking in English around you does not mean that it’s a favorable environment for you to learn and grow.
   For growth and learning you need an environment where you’re comfortable to make mistakes and learn and receive feedback without any feeling of being judged.
   There are two ways you can build that kind of environment for yourself :
   Community solution  In this approach you can make a group of friends ( about 2 to 4 people ) who are excited to speak in English.  Practice with each other on a daily basis. You can do activities like debate, book reading, presentation or regular day to day conversation. Keep a window of 1 hour conversation daily in a group of 4 friends where each of you gets the opportunity to speak for about 15 mins. Offer each other constructive feedback about mistakes. Pros : of this method is that it’s totally free.
   Cons : Since you all are struggling to improve English – there are chances you are not able to catch all the mistakes for each other and hence you might start speaking wrong English with the idea in your head that it sounds right. ( how fluent English speakers speak fast without translating & knowing it is correct – the experience of sounds right or wrong is what helps us to speak fluently and that experience comes with listening and speaking.) But don’t worry our next option is something you can choose if the community option does not work for you.
   Talk with Experts at EngVarta Engvarta app (English learning app) provides an English speaking environment for you where you practice speaking English 1 on 1 with live English experts over phone calls. These experts of this English learning app are working professionals who have experience of life to guide you on how to communicate in different situations. The Experts will correct your mistakes and help you improve your English communication ( be it grammar, sentence structure or pronunciation ) – These experts can help you achieve your English learning goal like ( Interview practice or IELTS practice ). Pros :
   It’s a totally anonymous platform therefore you don’t have to worry about someone finding out about your English speaking classes. It works for you when and where you need it. You can plan your speaking session as per your convenience. 3. It prepares you for the real world – here you don’t talk with one person instead with different experts on a daily basis – just like in the real world. EngVarta (English learning app) helps you to get comfortable with English as a language, not with a person. Because it happens a lot of the time you get nervous to speak in English with new people so we take care of that as well.
   Cons : 
   It’s a Premium English learning app for serious learners. You need to buy a practice plan in this English learning app. Therefore if you’re a working professional or preparing for IELTS or interview – meaning if English is important for your career then this English learning app is highly recommended for you.  Now beside speaking environment there are other things as well that you may do in order to emerge yourself in English completely :
   Listen to English music – (there are some really good artists and singers available – start with Justine Biber pop music collection). I try this activity where I pull up the lyrics of my favorite song and then sing it along with the music. It’s stress relieving and also helps you improve your pronunciation. Watch Regional language movies with English subtitles – this trick helps you find out how to say those sentences from your native language in English. For example, do you know how to say “Babumoshai, zindagi badi honi chahiye, lambi nahi. “ in English – you would know it if you watch this movie with English subtitles. This trick is good because you’re entertaining yourself while you’re exposing yourself to English as well and your brain is learning along with enjoying the movie. Watch English news, movies, web series – what it all does is that it helps your brain process English content. So if you’re going to consume English you’re going to deliver English in your communication as well. Listening helps your brain learn about sentence structure and pronunciation but you have to practice as well. Try this activity – when watching your favorite show in English – turn on subtitles and repeat the dialog as they happen ( do it alone – otherwise you will be kicked out of the watch party! ).  If you’re a fan of reading – then you can read but if you’re into books then you can skip it as well. It’s not super important as long as you’re doing other activities like listening & watching English content. However reading has its own benefits – one of them is improving your imagination. Take help of English Learning App: There are a number of English learning apps available you can download on your computer or smartphone that can help you to understand English and also practice speaking in English. Whether you are at the office, college, at home or in another place, you can practice speaking English. An English learning app can really be your best English practice partner. This ones free – no need for a phone or friend you can do it yourself without any effort. We all do a lot of self talking and right now you’re probably doing it in your mother tongue? Can you do it in English – Yes, but is it going to be easy, NO – however I believe you can do it. Just try, it will be annoying at first but soon you will start enjoying it & English will become your default language for self-talk. There are countless other pieces of advice but I wouldn’t throw more advice your way to confuse you – just remember – English is language – Enjoy it. Don’t be afraid to make mistakes. And believe in baby steps – that’s how you grow!
   Just remember – If you have a smartphone, good internet connection and a great English learning app, then you can improve your English pronunciation and English conversation skills no matter where you live.
   To make your English learning journey easier – we have listed some of the best English learning apps that can help you improve English –
   ENGVARTA – Best English Learning app for android DUOLINGO – Fun English learning app for learning languages Memrise – English learning app for all Bussu – English learning App For Writing English BBC Learning English Hello English – English learning app for daily practice English Conversation practice Fluentu English learning app Babbel – English learning app Enguru English learning app  P.S. – Are you serious about your Spoken English speaking skills?
   Download the EngVarta app now. It is the best English learning app in India.

  • By reno711
   Hey there!
   I'm looking for someone to revive my French with. I was raised in France until I was three and return there often, but the disuse while living in America has nonetheless made it embarrassingly rusty! If you are looking for an English speaker to exchange with, please let me know through PM.
   Cheers!
×
×
 • Create New...